Így valósulhat meg a nagy orosz-ukrán béke, a tervek már rég Putyin és Zelenszkij asztalain hevernek

2024. december 16. 12:12

Az elmúlt évek békejavaslatait szemléztük.

2024. december 16. 12:12
Protest for Ukraine at the White House

Nyitókép: Allison Bailey / AFP

 

Miközben a világ egyre súlyosabb orosz-ukrán háborús helyzettel néz szembe, egyre több ország és vezető próbálja megtalálni a konfliktus békés rendezésének útját. 

A minszki egyezményektől a kínai béketervig, Ferenc pápa vatikáni ajánlatától Recep Tayyip Erdogan török közvetítési kísérleteiig számos diplomáciai próbálkozás történt, de egyik sem hozta el a régóta várt áttörést.

Most Orbán Viktor magyar miniszterelnök lépett, aki békemisszióival próbálja elérni a fegyvernyugvást. Vajon Magyarország kulcsszereplővé válhat a béke megteremtésében?  

Ezt is ajánljuk a témában

A kelet-ukrajnai konfliktus rendezésére irányuló diplomáciai kísérletek egyik első mérföldköve a 2014. szeptember 5-én aláírt Minszki jegyzőkönyv volt. Az Ukrajna, Oroszország, az EBESZ és a szakadár Donyecki- és Luhanszki Népköztársaságok által kötött megállapodás célja az azonnali tűzszünet és a harci cselekmények csökkentése volt.

Bár a jegyzőkönyv ideiglenesen mérsékelte a harcok hevességét, a felek közötti bizalomhiány és a végrehajtás akadályai miatt a konfliktus továbbra is folytatódott.  

2015 februárjában újabb megállapodás, a Minszk II. született, amely részletesebb tűzszüneti intézkedéseket és politikai reformokat irányzott elő, például a régió autonómiáját és a nehézfegyverek visszavonását. 

A dokumentum azonban szintén nem hozott tartós eredményt.

A harcok újra és újra fellángoltak, a felek nem tudtak megállapodni a határ ellenőrzésének és a helyi választások lebonyolításának kérdéseiben. A megállapodások kudarcai világosan megmutatták, hogy az igazi béke eléréséhez nem elég a papírra vetett ígéret – politikai akarat és kölcsönös bizalom is szükséges.  

Ezt is ajánljuk a témában

A normandiai négyek – Németország, Franciaország, Ukrajna és Oroszország – 2019-ben, Párizsban próbálták újraéleszteni a minszki megállapodásokat. 

A találkozó különösen nagy jelentőséggel bírt, mivel Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök ekkor találkozott először személyesen.

A párizsi csúcs a remény jeleit hordozta magában, a felek közötti alapvető nézetkülönbségek – például az autonómia kérdése és a határellenőrzés sorrendje – továbbra is akadályozták a tartós megoldás elérését.  

Recep Tayyip Erdogan török elnök az elmúlt években többször is felajánlotta közvetítői szerepét. Törökország közvetítésével 2022-ben megállapodás született az ukrán gabonaexport újraindításáról, amelyet azonban Oroszország 2023-ban felmondott. Erdogan egy béketervet is kidolgozott, amely a frontvonalak mentén befagyasztaná a konfliktust és demilitarizált zónát hozna létre Kelet-Ukrajnában. Bár a terv egyesek szerint közelebb áll a realitásokhoz, sem Kijev, sem Moszkva nem tartotta elfogadhatónak, mivel mindkét fél alapvető politikai és területi céljaival szemben állt.  

Kína 2023 februárjában egy 12 pontos béketervet tett közzé, amely a szuverenitás tiszteletben tartását, a párbeszéd előmozdítását és a nukleáris fegyverek elkerülését hangsúlyozta.

A kínai javaslat sok szempontból elméletileg támogatandó, Peking szoros kapcsolatai Moszkvával és az Ukrajna elleni invázió elítélésének hiánya miatt a Nyugat részéről visszafogott fogadtatásban részesült.  

Ferenc pápa és a Vatikán is többször felajánlotta közvetítői szerepét, sőt, a pápa még konkrét találkozót is javasolt Zelenszkij és Putyin között.

A szándékot mindkét fél üdvözölte, érdemi előrelépés nem történt. A konfliktus mély megosztottsága és a politikai akarat hiánya a vatikáni közvetítési kísérleteket is ellehetetlenítette.  

Orbán Viktor magyar miniszterelnök az elmúlt időszakban több békemissziót is kezdeményezett az orosz–ukrán konfliktus megoldása érdekében. 2024 júliusában Kijevbe látogatott, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. 

A megbeszélés során Orbán javaslatot tett egy tűzszünetre, amely szerinte felgyorsíthatná a béketárgyalásokat. Zelenszkij azonban hangsúlyozta, hogy a béke csak Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának teljes helyreállításával érhető el, és nem támogatta a tűzszüneti javaslatot. 

A magyar diplomácia most új színt visz a békefolyamatokba. Orbán Viktor miniszterelnök 2023 júliusában indította el első békemisszióját, amelynek során Kijevet, Moszkvát, Pekinget és Washington D.C.-t is felkereste.

Orbán különleges helyzetben van, mivel Magyarország egyike azon kevés európai országoknak, amelyek kapcsolatot tudnak fenntartani mindkét háborús féllel. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a béke érdekében határidőhöz kötött tűzszünetre és gyorsított tárgyalásokra van szükség. 

Később, 2024 decemberében Orbán Viktor újabb békeajánlattal élt, ezúttal egy karácsonyi tűzszünetet és nagyszabású fogolycserét javasolt. Zelenszkij elnök azonban ezt a kezdeményezést is elutasította, mondván, hogy a tűzszünet csak időt adna Oroszországnak a katonai erőinek újjászervezésére, anélkül, hogy valódi megoldást kínálna a konfliktusra. Orbán a közösségi médiában fejezte ki csalódottságát a javaslat elutasítása miatt, de hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is elkötelezett a béke előmozdítása mellett. 

Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy a békemisszió folytatásaként a következő napokban újabb diplomáciai találkozók várhatók, amelyek Magyarország közvetítő szerepét erősítik. 

Orbán Viktor békemissziója nemcsak a magyar diplomácia pozícióját erősíti, hanem reményt kelt arra is, hogy az orosz-ukrán konfliktusban újraindulhatnak a békefolyamatok. Magyarország egyedülálló helyzete és diplomáciai aktivitása lehetőséget teremthet arra, hogy valódi áttörést érjen el a béke érdekében. 

Az, hogy sikerül-e tartós eredményeket elérni, a következő hetek eseményeitől függ, de a magyar békemisszió már most is figyelemreméltó kezdeményezés a nemzetközi politikai színtéren.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
concrete
2024. december 16. 15:34
Wildschwein 2024. december 16. 12:41 ....Ha ez megvan, akkor lehet tűzszünet, es lehet tárgyalni a továbbiakról. Pl. Odessza, Harkov, jóvátétel, ilyesmik." Gondolom, abban egyetértünk, hogy Ukrajna tárgyalással 1 m2 földet sem fog visszaszerezni. Miért gondolod, hogy olyan ukrán területeket, amiket az oroszok harccal nem foglalnak el - majd tárgyalással meg tudnak szerezni? Mondjuk, mert Lavrov annyira elbűvölő? Ez egy forró tűzszüneti határ lesz, mint Koreában. A harccal elért front lesz a demarkációs vonal. Egyok oldalán az orosz hadsereg, másik oldalán NATO katonák. És nem, nem kell hozzá orosz "jóváhagyás", csak komoly elhatározás. Amíg ez nem alakul ki, még stabil tűzszünet sem lesz. Az oroszok fix meggyőődése, hogy az "igazságuk" birtokában csak kellő eltökéltségre van szükség, és felülkerekednek a lagymatag demokráciákon. De lesz egy felkeményedési határ, amit majd nem lphetnek át büntetlenül.
concrete
2024. december 16. 15:09 Szerkesztve
Valódi tűzszünetet és békeszerződést csak a szuverenitását megőrző Ukrajna köthetne Ororszországgal. Minden másfajta, diktátum jellegű dokumentum csak a feltétel nélküli megadás után következhetne. Egy szuverén ország haderejének nem korlátohatják kívülről a létszámát, nem szólhatnak bele a belpolitikai viszonyaiba és nem akadályozhatják meg, hogy szabadon kössön nemzetközi szerződéseket. Az orosz elképzelés a totális győzelem nélküli totális alárendeltségről egy lufi, egy fából vaskarika. Mert hát mivel tudna hatékonyan prolongálni Oroszország egy olyan helyzetet, amit a valóban szuverén Ukrajna utóbb nem változtathat meg? A korlátlan jövőre kivetített háborús fenyegetéssel? Oroszország a háborúval és az általa remélt békével is lenullázná a nemzetközi jogot, az erőszak korlátlan érvényesítési szintjére süllyesztené az államlözi kapcsolatokat. Ideje lenne belátni, hogy az erőszakkal szemben csak az erő, és nem a jog a hatékony fegyver.
Gubbio
2024. december 16. 15:03
Összefoglaló cikk a múlt kezdeményezéseiről - a jövőre nézve konkrét tartalom nélkül...
concrete
2024. december 16. 14:54 Szerkesztve
Ha az orosz hadsereg letörné az ukrán honvédelmet, Ukrajna teljes katonai vereséget szenvedne, Oroszország kénye-kedve szerint foglalhatná el Ukrajna akár teljes területét - ez a helyzet Ukrajna szuverenitásának a végét jelentené. Ebben az esetben nyilván orosz fennhatóság alatt jönne létre egy ukrajnai bábkormány (kb mint Kádáré 1956-ban), és Oroszország olyan előírásokat oktrojálna ukrajnai vazallusára, amilyet csak akarna. Beavatkozhatna a belpolitikába ("denazifikálás"), a helyi, oroszoknak alárendelt fegyveres szervezetet igénye szerinti keretek közé szoríthatná ("demilitarizálás"), a vazallus Ukrajna ab ovo nem is lehetne részese semmilyen szövetségi rendszernek (NATO, EU), illetve Oroszország parancsára besorolna bármilyen oroszok dominálta névleges, valójában korlátos szuverenitású országok társaságába. Be is tilthatnák az ukrán nyelv akár magáncélú használatát , az ukrán kultúra nyilvános megjelenítését - de mindehhez az orosz hadsereg totális győzelmére lenne szükség. folyt
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!